15. siječnja na Github stranicama WRF-a objavljena je nova verzija modela, 4.2.2. To je minor release, uglavnom popravke grešaka uočenih u verzijama 4.0 i 4.1. WRF major release 4.2 datira od 23. travnja 2020. i donijela je sa sobom nekoliko bitnih novosti kao što je shema koja je u mogućnosti modificirati vlažnost tla uslijed umjetnog navodnjavanja terena u poljoprivredi (potrebno novo geogrid polje koje daje informaciju o području navodnjavanja i rekreiranje domene), FARMS shemu kratkovalnog zračenja koja podržava kalkukaciju istog u svakom vremenskom koraku modela dajući finije prijelaze izračunatih vrijednosti zračenja tijekom vremena, te po prvi put mogućnost kompajliranja za Windowse preko CYGWIN okruženja. Na to su dodana i značajna poboljšanja Thompson mikrofizike a ubačena je i potpno nova PBL shema, SMS-3DTKE. Poboljšane su Multi-scale Kain-Fritcsh te BMJ kumulus sheme, RRTMG sheme zračenja, i MYNN-EDMF PBL shema, kao i MYNN shema površinskog sloja.
WRF Verzija 4.2 bila je prva službena WRF verzija u koju su ugrađena neka od MeteoAdriatic poboljašnja. Vaš autor se je za verzije 4.2.1 i 4.2.2 odmarao, ali je vrijedna razvojna ekipa pripremila brojne popravke, čiji popis možete vidjeti u službenoj dokumentaciji. Od njih, izdvajamo popravku koja omogućuje primanje efektivnog radijusa hidrometeora u FARMS shemi; drugim riječima FARMS shema nakon ove popravke ispravno detektira naoblaku i efektivni radijus iste u sprezi sa shemama mikrofizike koje ne daju izravno taj podatak; popravak se odnosi i na operativnu MeteoAdriatic ARW konfiguraciju. NOAH-MP shema je malo poboljšana dodatkom specifičnih parametara za fotosintezu i još neke biološke procese biljaka (za koje vaš autor teksta nema pojma što su pa će izostaviti detalje i samo će dodati da se i ova popravka odnosi i na operativnu MeteoAdriatic ARW konfiguraciju). Konačno, zadnja v4.2.2 popravka koja je aktivna u našoj konfiguraciji na portalu se odnosi na stabilnost modela, konkretno na Revised MM5 shemu površinskog sloja koja bi sad trebala raditi stabilnije. S obzirom da mi koristimo navedenu shemu, postoji mogućnost da ćemo odsad imati stabilniji model, no hoće li to biti slučaj u praksi ostaje da se vidi.
Zadnju verziju modela smo danas preuzeli sa Githuba, dodali smo joj standardne MeteoAdriatic modifikacije i kompajlirali, instalirali na radnu stanicu, te će v4.2.2 krenuti s operativnim radom sa 17. siječnja 00z runom.
Inače zadnje spomenuta popravka Revised MM5 sheme donosi zanimljivu prepisku članova razvojnog tima, koja zorno pokazuje koliko je WRF model kompleksan softver i da je njegov razvoj vrlo izazovan zadatak. Screenshot prepiske je preuzet iz pull requesta popravke na Githubu.
Sljedeća verzija na redu je (vjerojatno) 4.3, a aktualna događanja vezana za razvoj možete pratiti ovdje.