Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za studeni 2021, koja iznosi +0,08°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je pad u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,37°C. Linearni trend cijelog dataseta iznosi +0,133°C/dekadi što je smanjenje u odnosu na trend izračunat prošlog mjeseca (+0,134°C/dekadi).
Raspodjela odstupanja temperature od prosjeka na planeti u studenome, prikazana je na sljedećoj slici.
Prema raspodjeli anomalija, naša regija je imala blago pozitivno odstupanje temperature u odnosu na normalu referentnog perioda 1991.-2020. Naša reanaliza WRF modelom dala je prosječno odstupanje u regiji u iznosu od +1,06°C u odnosu na srednju vrijednost od 1979. do 2020. godine, što je prilično u skladu s UAH analizom mjesečne anomalije.
Najveće europsko pozitivno odstupanje u srpnju je zabilježeno nad crnomorskom regijom, dok su najniže vrijednosti anomalije se pojavile u zapadnom Sredozemlju i nad Pirenejskim poluotokom. Značajna negativna anomalija je zabilježena nad Aljaskom (-4,4°C).
Pad srednje globalne temperature u studenome posljedica je utjecaja La Nina faze. Nove prognoze La Nino osilacije predviđaju još malo ojačanje La Nina tokom prosinca, a zatim postupno slabljenje i prelazak u El Nino do ljeta 2022.
El Nino prognoza, ECMWF:
Globalne anomalije prema ERA5 reanalizi (izvor: https://climatereanalyzer.org)
Temperatura 2m:
Temperatura površine mora:
Tlak zraka na morskoj razini:
Oborina:
Temperatura 850 hPa:
Brzina vjetra na 10m:
Klimatska analiza studenog 2021.
Nakon jednog hladnijeg mjeseca od prosjeka (listopad), studeni je ponovo donio prosječnu temperaturu u regiji malo višu od klimatološke normale. Prema reanalizi klime regije WRF modelom, studeni 2021 je u odnosu na klimatološki prosjek zadnje 42 godine, bio topliji za 1,06°C i time je bio 12. najtopliji studeni u regiji od 1979. Dugoročni trend temperature regije iznosi +0,3967°C/dekadi, što je malo smanjenje sa izračuna od +0,3980°C/dekadi u listopadu.
Klimatska analiza listopada 2021.
išnji jesenski mjesec nastupio je s hladnijim vremenom od prosjeka, nakon niza od 4 toplija mjeseca (lipanj-rujan). Prema reanalizi klime regije WRF modelom, listopad 2021 je u odnosu na klimatološki prosjek zadnje 42 godine, bio hladniji za -0,88°C i time je bio 10. najhladniji listopad u regiji od 1979…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za listopad 2021: +0,37°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za listopad 2021, koja iznosi +0,37°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,25°C…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za rujan 2021: +0,25°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za rujan 2021, koja iznosi +0,25°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,17°C…
Zaposlen je u svojstvu docenta na Sveučilištu u Zadru, na Pomorskom odjelu. Titulu doktora znanosti stekao je na Pomorskom fakultetu u Rijeci, na tematici sprege vulkanske aktivnosti i ionizacije atmosfere te posljedičnog utjecaja na točnost određivanja položaja GNSS sustavima. Meteorologijom se aktivno bavi od 1994. godine, a zadnjih nekoliko godina interes nalazi u multidisciplinarnom znanstvenom području. Prvi je autor nekoliko radova objavljenih u međunarodno recenziranim znanstvenim časopisima uz još nekoliko objavljenih radova u svojstvu koautora. Sudjeluje u razvoju koda WRF modela. Član je uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa. Na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, između ostalih, predaje predmete Pomorska meteorologija i oceanologija, te Klimatske promjene i pomorstvo. Urednik je i vlasnik portala MeteoAdriatic koji datira od 2007. godine. U predahu od znanosti, profesionalno se bavi i fotografijom. Aktivan je u fitnessu i borilačkim vještinama te je strastveni ljubitelj prirode.