Nakon cjelomjesečnog testiranja novorazvijenih tehnologija, složili smo sve u cjelinu i nastao je produkt Crometeo WRF 2013.10! U ovom postu pročitajte ponešto o novostima u odnosu na dosadašnju verziju 2013.9. Produkte novog modela, kao i do sada prethodnog, možete pratiti novom web sučelju na adresi http://maps.meteoadriatic.net
Ovaj put smo surađivali i s talijanskim kolegama i razvili tehnologiju za povećanje rezolucije nekih od ulaznih polja iz GFS modela. Ovaj novi zahvat omogućit će da oba naša modela, i ARW i NMM tijekom hladije polovice godine imaju znatno bolje rezultate nego do sad. Nadalje, koristimo nov način za kontrolu fizikalnih osobina podloge u modelu. Produkti modela znatno zavise o termičkim i drugim fizikalnim karakteristikama tla (kopna i vodenih površina) u domeni gdje model simulira stanje atmosfere. Od verzije 2013.10 koristimo napredniji način za popravljanje nesavršenstva podloge u originalnoj distribuciji WRF-a. Te se promjene odnose samo na ARW model. Treća iznimna novost je prelazak s wrfpost na unipost alat za postprocessing wrfout netcdf datoteka u grib oblik čitljiv GrADS-u. UPP ima znatno više prognostičkih varijabli od wrfpost-a, što će nam omogućiti maštovitije grafičke produkte koje ćemo kreirati kroz iduće tjedne i mjesece. Ostatak novosti nije toliko impresivan, ali je lista poduža… u odnosu na 2013.9 verziju tu je sad nova računska jezgra oba modela (3.5.1 vs 3.4.1), novi WPS (3.5.1 vs 3.4.1), višestruko veća rezolucija mjesečnih podataka o postotku vegetacije (modis fpar vs original), dodatan tuning albeda i emisivnosti podloge (samo ARW model), promjena kratkovalne radijacijske sheme s (1) na (2) (samo ARW), tuniranje adaptivnog time step-a (samo ARW), rekreacija svih domena geogridom 3.5.1, poboljšan sistem za kreiranje grafičkih produkata (nešto brže i jednostavnije za održavanje), itd, itd…
Crometeo WRF 2013.10 namelist.input: ARW NMM
U narednom razdoblju bazirat ćemo se više na poboljšanju i dodavanju novih grafičkih produkata iz WRF modela. Neke od najznačajnijih novosti koje su u planu:
A) Prognostička visina snijega na tlu (i/ili promjene visine)
B) Područja grmljavine iz modela
C) Prognoza područja povoljnih uvjeta nastanka jadranskih morskih pijavca
D) Predviđanje vrste oborine (kiša/tuča/snijeg/ledena kiša)
E) Udari vjetra
F) Dnevni maksimumi/minimumi i dnevne sume različitih parametara (temperatura, oborine, nestabilnost, …)
G) Visina snježne granice
Stay tuned!