Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za kolovoz 2021, koja iznosi +0,17°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je mali pad u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,20°C. Linearni trend cijelog dataseta iznosi +0,133°C/dekadi što je identična vrijednost trendu izračunatom prošlog mjeseca.
Raspodjela odstupanja temperature od prosjeka na planeti u kolovozu, prikazana je na sljedećoj slici.
Prema raspodjeli anomalija, naša regija je imala blago negativno odstupanje temperature u odnosu na normalu referentnog perioda 1991.-2020. na sjeveru, te bez odstupanja na jugu. Naša reanaliza WRF modelom dala je prosječno odstupanje u regiji u iznosu od +0,03°C u odnosu na srednju vrijednost od 1979. do 2020. godine, što je prilično u skladu s UAH analizom mjesečne anomalije (uslijed drugačijeg referentnog perioda, naša WRF reanaliza daje u načelu malo izraženije pozitivne anomalije u odnosu na UAH).
Najveće europsko pozitivno odstupanje u srpnju je zabilježeno ponovo sjeveroistočno od nas, s maksimumom u Aziji, a to je ujedno bilo i generalno najveće pozitivno odstupanje na sjevernoj polutci, dok je još veće zabilježeno – iznenađujuće – na Antarktici koja je općenito nešto hladnija od prosjeka već dulje vrijeme. Najveće negativne anomalije zabilježene su na južnoj polutci, pred obalom Antarktike, u vodama južnog Atlantika.
Nove prognoze La Nino osilacije daju povećanu vjerojatnost povratka La Nina faze prema kraju godine, što znači da bi još nekoliko mjeseci globalna temperatura mogla biti relativno ograničena na vrijednosti slične sadašnjima ili još niže.
El Nino prognoza, ECMWF:
Globalne anomalije prema ERA5 reanalizi (izvor: https://climatereanalyzer.org)
Temperatura 2m:
Temperatura površine mora:
Tlak zraka na morskoj razini:
Oborina:
Temperatura 850 hPa:
Brzina vjetra na 10m:
Klimatska analiza kolovoza 2021.
Kolovoz je bio jedan od onih mjeseca koji su statistički po mnogočemu oko klimatske normale, ali su vremenske prilike bile sve samo ne normalne. Vruća i vrlo sušna većina mjeseca u statistici je izbalansirana prilično hladnim i oborinskim završetkom. Nakon toplijeg srpnja od prosjeka u kojem je anomalija temperature u regiji iznosila +1,61°C u odnosu na prosjek 1979.-2020., zadnji ljetni mjesec bio je također topliji od prosjeka ali neznatno, tek +0,03°C, prema našoj standardnoj reanalizi klime WRF modelom.
Klimatska analiza srpnja 2021.
Nakon toplijeg lipnja od prosjeka u kojem je anomalija temperature u regiji iznosila +1,55°C u odnosu na prosjek 1979.-2020., uslijedio je još jedan topliji ljetni mjesec od prosjeka. Srpanj 2021. je prema našoj klimatskoj reanalizi u regiji topliji za 1,61°C u odnosu na prosjek. Srpanj 2021. je time 4. najtopliji srpanj u regiji od 1979. godine, pri čemu su se sva tri toplija srpnja od ovogodišnjeg dogodila iza 2001. godine. Nakon tri proljetna mjeseca koja su obilježila osjetno hladnije proljeće od prosjeka u regiji, ljeto 2021. čini se ide nezaustavljivo prema još jednom toplijem od prosjeka…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za srpanj 2021: +0,20°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za srpanj 2021, koja iznosi +0,20°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila -0,01°C. Linearni trend cijelog dataseta iznosi +0,133°C/dekadi što je identična vrijednost trendu izračunatom do lipnja.
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za lipanj 2021: -0,01°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za lipanj 2021, koja iznosi -0,01°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je pad u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,08°C. Linearni trend cijelog dataseta sad iznosi +0,133°C/dekadi što je mali pad vrijednosti trenda iz svibnja (+0,134°C/dekada)…
Zaposlen je u svojstvu docenta na Sveučilištu u Zadru, na Pomorskom odjelu. Titulu doktora znanosti stekao je na Pomorskom fakultetu u Rijeci, na tematici sprege vulkanske aktivnosti i ionizacije atmosfere te posljedičnog utjecaja na točnost određivanja položaja GNSS sustavima. Meteorologijom se aktivno bavi od 1994. godine, a zadnjih nekoliko godina interes nalazi u multidisciplinarnom znanstvenom području. Prvi je autor nekoliko radova objavljenih u međunarodno recenziranim znanstvenim časopisima uz još nekoliko objavljenih radova u svojstvu koautora. Sudjeluje u razvoju koda WRF modela. Član je uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa. Na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, između ostalih, predaje predmete Pomorska meteorologija i oceanologija, te Klimatske promjene i pomorstvo. Urednik je i vlasnik portala MeteoAdriatic koji datira od 2007. godine. U predahu od znanosti, profesionalno se bavi i fotografijom. Aktivan je u fitnessu i borilačkim vještinama te je strastveni ljubitelj prirode.