Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za lipanj 2021, koja iznosi -0,01°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je pad u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,08°C. Linearni trend cijelog dataseta sad iznosi +0,133°C/dekadi što je mali pad vrijednosti trenda iz svibnja (+0,134°C/dekada).
Raspodjela odstupanja temperature od prosjeka na planeti u lipnju, prikazana je na sljedećoj slici.
Iz slike je vidljivo da je naša regija imala pozitivno odstupanje temperature između 0,5 i 1,5°C u odnosu na normalu referentnog perioda 1991.-2020. Naša reanaliza WRF modelom dala je prosječno odstupanje u regiji u iznosu od +1,55°C u odnosu na srednju vrijednost od 1979. do 2020. godine, što je otprilike u skladu s UAH analizom mjesečne anomalije. Najveće europsko pozitivno odstupanje u svibnju je zabilježeno sjeveroistočno od nas, u sjeverozapadnoj Rusiji, baš kao i prošlog mjeseca, dok je na sjeverozapadu SAD odstupanje bilo veće od 3,5°C u odnosu na prosjek. Najveće negativno odstupanje od prosjeka u lipnju imao je dio južnog Tihog oceana te područje Antarktike.
Nove prognoze La Nino osilacije daju povećanu vjerojatnost povratka La Nina faze prema kraju godine i ograničavaju La Nino fazu na relativno slabu, što znači da bi se nešto niže anomalije možda mogle nastaviti još nekoliko mjeseci, odnosno da bi do pojave izraženijih pozitivnih anomalija u globalnom smislu trebalo proći još barem nekoliko mjeseci.
El Nino prognoza, ECMWF:
Klimatska analiza lipnja 2021.
Poslije tri hladnija mjeseca od prosjeka (ožujak, travanj i svibanj), lipanj je donio preokret klimatske situacije u regiji. Nakon srednje mjesečne anomalije svibnja od -1,38°C, lipanjska anomalija temperature u regiji iznosila je +1,55°C u odnosu na prosjek 1979.-2020. Lipanj 2021. je time 7. najtopliji lipanj u regiji od 1979. godine, pri čemu su se svi topliji lipnji od ovogodišnjeg dogodili iza 2001. godine…
Klimatska analiza svibnja 2021.
Posljednji proljetni mjesec 2021. u našoj je regiji nastavio je hladnije vrijeme od prosjeka koje je započelo još u ožujku. Nakon srednje mjesečne anomalije ožujka od -0,79°C, u travnju je ona bila još izraženija i iznosila -1,78°C, a zatim je svibanj donio prosječno odstupanje temperature u regiji u iznosu od -1,38°C u odnosu na prosjek
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za svibanj 2021: +0,08°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za travanj 2021, koja iznosi -0,05°C, što znači nastavak pada započetog prošlog mjeseca kad je globalna anomalija pala na -0,01°C s +0.20°C iz veljače.
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za travanj 2021: -0,05°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za travanj 2021, koja iznosi -0,05°C, što znači nastavak pada započetog prošlog mjeseca kad je globalna anomalija pala na -0,01°C s +0.20°C iz veljače.
Zaposlen je u svojstvu docenta na Sveučilištu u Zadru, na Pomorskom odjelu. Titulu doktora znanosti stekao je na Pomorskom fakultetu u Rijeci, na tematici sprege vulkanske aktivnosti i ionizacije atmosfere te posljedičnog utjecaja na točnost određivanja položaja GNSS sustavima. Meteorologijom se aktivno bavi od 1994. godine, a zadnjih nekoliko godina interes nalazi u multidisciplinarnom znanstvenom području. Prvi je autor nekoliko radova objavljenih u međunarodno recenziranim znanstvenim časopisima uz još nekoliko objavljenih radova u svojstvu koautora. Sudjeluje u razvoju koda WRF modela. Član je uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa. Na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, između ostalih, predaje predmete Pomorska meteorologija i oceanologija, te Klimatske promjene i pomorstvo. Urednik je i vlasnik portala MeteoAdriatic koji datira od 2007. godine. U predahu od znanosti, profesionalno se bavi i fotografijom. Aktivan je u fitnessu i borilačkim vještinama te je strastveni ljubitelj prirode.