Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za listopad 2021, koja iznosi +0,37°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,25°C. Linearni trend cijelog dataseta iznosi +0,134°C/dekadi što je povećanje u odnosu na trend izračunat prošlog mjeseca (+0,133°C/dekadi).
Raspodjela odstupanja temperature od prosjeka na planeti u listopadu, prikazana je na sljedećoj slici.
Izvor: https://www.nsstc.uah.edu/climate/
Prema raspodjeli anomalija, naša regija je imala blago negativno odstupanje temperature u odnosu na normalu referentnog perioda 1991.-2020. na jugu, te bez većeg odstupanja na sjeveru. Naša reanaliza WRF modelom dala je prosječno odstupanje u regiji u iznosu od -0,88°C u odnosu na srednju vrijednost od 1979. do 2020. godine, što je prilično u skladu s UAH analizom mjesečne anomalije.
Najveće europsko pozitivno odstupanje u srpnju je zabilježeno nad području Finske i Portugala, dok su najniže vrijednosti anomalije se pojavile u sredozemnom i crnomorskom području. Ekstremno visoka pozitivna odstupanja od +6,8°C zabilježena su u Kanadi, u području Hudsonovog zaljeva.
Nove prognoze La Nino osilacije daju povećanu vjerojatnost zadržavanja i pojačanja La Nina faze prema kraju godine, s vjerojatnim trajanjem sve do proljeća, pa je moguće očekivati ponovo nešto niže vrijednosti globalne anomalije temperature tijekom idućih mjeseci.
El Nino prognoza, ECMWF:
Globalne anomalije prema ERA5 reanalizi (izvor: https://climatereanalyzer.org)
Temperatura 2m:
Temperatura površine mora:
Tlak zraka na morskoj razini:
Oborina:
Temperatura 850 hPa:
Brzina vjetra na 10m:
Klimatska analiza listopada 2021.
išnji jesenski mjesec nastupio je s hladnijim vremenom od prosjeka, nakon niza od 4 toplija mjeseca (lipanj-rujan). Prema reanalizi klime regije WRF modelom, listopad 2021 je u odnosu na klimatološki prosjek zadnje 42 godine, bio hladniji za -0,88°C i time je bio 10. najhladniji listopad u regiji od 1979…
Klimatska analiza rujna 2021.
Standardna reanaliza klime regije WRF modelom pokazala je da je rujan 2021. bio topliji za 0,55°C u odnosu na klimatološki prosjek 1979.-2020. Prvi jesenski mjesec tako započinje s toplijim vremenom od prosjeka, nakon što su i sva tri ljetna mjeseca završila s pozitivnim anomalijama temperature zraka. Dugoročni trend temperature regije ponovo se smanjio ispod +0,4°C po dekadi…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za rujan 2021: +0,25°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za rujan 2021, koja iznosi +0,25°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,17°C…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za kolovoz 2021: +0,17°C
učilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za kolovoz 2021, koja iznosi +0,17°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što je mali pad u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila +0,20°C. Linearni trend cijelog dataseta iznosi +0,133°C/dekadi što je identična vrijednost trendu izračunatom prošlog mjeseca.
Zaposlen je u svojstvu docenta na Sveučilištu u Zadru, na Pomorskom odjelu. Titulu doktora znanosti stekao je na Pomorskom fakultetu u Rijeci, na tematici sprege vulkanske aktivnosti i ionizacije atmosfere te posljedičnog utjecaja na točnost određivanja položaja GNSS sustavima. Meteorologijom se aktivno bavi od 1994. godine, a zadnjih nekoliko godina interes nalazi u multidisciplinarnom znanstvenom području. Prvi je autor nekoliko radova objavljenih u međunarodno recenziranim znanstvenim časopisima uz još nekoliko objavljenih radova u svojstvu koautora. Sudjeluje u razvoju koda WRF modela. Član je uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa. Na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, između ostalih, predaje predmete Pomorska meteorologija i oceanologija, te Klimatske promjene i pomorstvo. Urednik je i vlasnik portala MeteoAdriatic koji datira od 2007. godine. U predahu od znanosti, profesionalno se bavi i fotografijom. Aktivan je u fitnessu i borilačkim vještinama te je strastveni ljubitelj prirode.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.