Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za svibanj 2021, koja iznosi +0,08°C u odnosu na referentni interval 1991.-2020., što znači porast u odnosu na prošli mjesec kad je anomalija iznosila -0,05°C. Linearni trend cijelog dataseta sad iznosi +0,134°C/dekadi što je identična vrijednost trenda iz travnja.
Raspodjela odstupanja temperature od prosjeka na planeti u svibnju, prikazana je na sljedećoj slici.
Iz slike je vidljivo da je naša regija imala negativno odstupanje na sjeveru i blago pozitivno na krajnjem jugu u odnosu na normalu. Naša reanaliza WRF modelom dala je nešto niže prosječno odstupanje u regiji, od -1,38°C u odnosu na srednju vrijednost od 1979. godine. Najveće pozitivno odstupanje u svibnju je zabilježeno sjeveroistočno od nas, u sjeverozapadnoj Rusiji, dok je područje Engleskog kanala i Sjevernog mora imalo značajno negativno odstupanje od prosjeka.
Porast globalne anomalije u odnosu na travanj indikator je da je utjecaj La Nina faze na globalnu temperaturu pri kraju, te da će tijekom nekoliko sljedećih mjeseci porast globalne anomalije nastaviti rasti.
El Nino prognoza, ECMWF:
Klimatska analiza svibnja 2021.
Posljednji proljetni mjesec 2021. u našoj je regiji nastavio je hladnije vrijeme od prosjeka koje je započelo još u ožujku. Nakon srednje mjesečne anomalije ožujka od -0,79°C, u travnju je ona bila još izraženija i iznosila -1,78°C, a zatim je svibanj donio prosječno odstupanje temperature u regiji u iznosu od -1,38°C u odnosu na prosjek
Klimatska analiza travnja 2021.
Središnji proljetni mjesec 2021. u našoj je regiji bio pod pretežitim priljevom hladne zračne mase. Stoga je i prosječna temperatura mjeseca opet bila ispod klimatološkog prosjeka, pa se tako trend hladnijeg vremena koji je započeo u ožujku nastavio i u travnju. Nakon srednje mjesečne anomalije ožujka od -0,79°C, u travnju je ona bila još izraženija i iznosila -1,78°C…
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za travanj 2021: -0,05°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za travanj 2021, koja iznosi -0,05°C, što znači nastavak pada započetog prošlog mjeseca kad je globalna anomalija pala na -0,01°C s +0.20°C iz veljače.
Globalna anomalija temperature (UAH, LT) za ožujak 2021: -0,01°C
Američko sveučilište The University of Alabama in Huntsville, The National Space Science & Technology Center, objavilo je mjesečno izvješće o globalnoj anomaliji temperature donje troposfere za veljaču 2021, koja iznosi +0,20°C, što je porast s +0,12°C iz siječnja. Važno je naglasiti da je dolaskom do siječnja 2021. započeo novi 30-godišnji period…
Zaposlen je u svojstvu docenta na Sveučilištu u Zadru, na Pomorskom odjelu. Titulu doktora znanosti stekao je na Pomorskom fakultetu u Rijeci, na tematici sprege vulkanske aktivnosti i ionizacije atmosfere te posljedičnog utjecaja na točnost određivanja položaja GNSS sustavima. Meteorologijom se aktivno bavi od 1994. godine, a zadnjih nekoliko godina interes nalazi u multidisciplinarnom znanstvenom području. Prvi je autor nekoliko radova objavljenih u međunarodno recenziranim znanstvenim časopisima uz još nekoliko objavljenih radova u svojstvu koautora. Sudjeluje u razvoju koda WRF modela. Član je uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa. Na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, između ostalih, predaje predmete Pomorska meteorologija i oceanologija, te Klimatske promjene i pomorstvo. Urednik je i vlasnik portala MeteoAdriatic koji datira od 2007. godine. U predahu od znanosti, profesionalno se bavi i fotografijom. Aktivan je u fitnessu i borilačkim vještinama te je strastveni ljubitelj prirode.