Na intezivnoj fronti i njoj pripadajućim ciklonalnim sustavima, a koja se proteže od Crnog mora do Britanije, trenutačno vladaju iznimni meteorološki uvjeti. U tom području nerijetko pada jak snijeg, pušu jaki i olujni vjetrovi a temperature padaju i ispod -10°C. Na sljedećoj karti prikazana je noćašnja sinoptička situacija koja je i u ovom trenutku prilično slična. Na kartu smo dodali relevantna obilježja pojedinih zračnih masa i njihovo strujanje.
Vrlo hladna zračna masa prisutna je sjeverno od frontalnog sustava koji se na karti proteže od Beneluxa preko Crnog mora dalje na istok. Nad Skandinavijom se formira anticiklonalni blok, a u sprezi s ciklonom nad Rusijom dovodi dodatne količine vrlo hladnog zraka iz Arktika prema europskom kopnu (dvije plave strelice gore desno na slici). Međutim, intenzivna ciklona nad Francuskom privlači tu hladnu zračnu masu u smjeru sjeverne Njemačke, Nizozemske i Belgije te preko Sjevernog mora dalje prema britanskom otočju. S jugozapada nad taj hladni zrak penje se topao i vlažan u toplom sektoru spomenute ciklone, stvarajući naoblaku i oborine, a snažni gradijenti tlaka u hladnoj zračnoj masi uzrokuju jake i olujne istočne vjetrove, osobito preko Poljske, Češke, sjeverne Njemačke, Nizozemske i Danske.
Istovremeno, nad Genovskim zaljevom se stvara drugo ciklonalno polje koje utječe na vrijeme u našim krajevima. Jadran i okolno područje nalazi se u toplom sektoru cijelog tog ciklonalnog sustava, pa stoga nama s juga pritječe topao i vlažan zrak, uslijed čega na Jadranu puše jako do olujno jugo, a sve češće ima i kiše, koja će se do kraja dana širiti prema istoku na ostatak regije. Za zapada prema nama se približava hladna fronta iza koje pristiže svježiji zrak, koji će navečer prelaziti preko naše regije. Njegova temperatura nije ni približno niska kao temperatura zračne mase sjeverno od gore opisane fronte koja dijeli iznimnu hladnu sjevernu Europu od toplije južne polovice.